A look at the Circuit of the Mendips National Road Series which is on this Sunday, June 16 and the Women’s Crit Series in Bristol
News: Circuit of the Mendips
A look at the Circuit of the Mendips National Road Series which is on this Sunday, June 16
Sunday 16th June | Start 10:30am – Finish 14:30 (approx.)
Race Headquarters, signing on and Race HQ is: Bristol City Council, City Hall, College Green, Bristol BS3 9FS
Start and finish location: Anchor Road, Bristol
Gruff Lewis of Ribble Pro Cycling and the peloton in the hilly Lancaster GP
The men will compete in the fourth round of the HSBC UK | National Road Series – the Circuit of the Mendips. Series leader Steve Lampier (Saint Piran) will be among those to contest the 95.6-mile course, which will start and finish in Bristol city centre and takes place over three inter-linked circuits across the Mendips.
Ian Bibby took victory at last weekend’s Lancaster Grand Prix, and will be part of a strong-looking Madison Genesis line-up which will also include Matt Holmes and Tom Moses. Following wins in the opening two rounds of the series, Canyon DHB p/b Bloor Homes are still top of the team standings, and a team including Rory Townsend, Tom Stewart and Alex Paton will be looking to consolidate that position on Sunday.
Also on the start line will be James Shaw (SwiftCarbon Pro Cycling) and Daniel Tulett (Team Wiggins Le Col) who took second and third respectively in Lancaster, and Alistair Slater and Scott Thwaites (both Vitus Pro Cycling p/b Brother UK) who currently sit in the top ten of the series standings.
“Only the strongest will survive.”
That’s Madison Genesis rider George Pym’s verdict for the upcoming Circuit of the Mendips on Sunday 16 June. The Bristol-based rider will line up alongside Ian Bibby, Jon Dibben, Rich Handley, Matt Holmes, Tom Moses, Jon Mould and Erick Rowsell for round four of the British road series.
On inspection of the race route, Pym gave a full assessment about what he expects to be a very selective 154kms of racing on his local “The race is de-neutralised at the bottom of Dundry Hill, a kilometre-long effort with gradients of nearly 20%. It’s such a hard climb that it could be possible for a group of around 20 race favourites go clear and the peloton never sees them again – similar to what happened at the national championships”.
“If that doesn’t happen, I think the likely outcome is for the peloton to get progressively smaller over each climb. There are four steep climbs early in the race and I think on each one you will see riders getting dropped. The only easier part of the race will be on laps three and four, because the climb of Burrington is the only one that is not too bad. But by the time we reach that, the race to be in the lead group could already be over.”
The run in to the finish also brings its own challenges and much like last week in Lancaster, there is a climb just before the finish. It’s the other side of Dundry Hill and although it’s not as steep, it’s going to feel tougher with 140km in the legs. Whatever group goes into that climb, will be really small at the top”.
As for our chances, I think both Bibby and Tom Moses are going well. It’s a good one for us and as similar to last week as you’re going to get. It’s a good chance to really get some momentum if we can do the same as at Lancaster – that’s the mindset in the team.
I think if I’m going well I should be there, I’m feeling good and I hope I can be there to help at the end.”
Women’s Crit Course
The race gets under way at 10:30am, and is estimated to finish at approximately 2:30pm. Later on in the day, the first-ever standalone women’s HSBC UK | National Circuit Series begins, with round one – the Bristol Crit.
The peloton will take on laps of a 1.6km, city-centre course, with the likes of Jo Tindley (Campinese-Velo Performance), Ella Barnwell (Liv Cycling Club – Halo Cycles), Sophie Lankford (Team Jadan Weldtite – Vive le Velo) and Gabriella Homer (Cycle Team OnForm) all set to compete.
The Bristol Crit will begin at 3pm, and see riders complete an hour plus five laps of the course.
MEN’S COURSE
The Circuit of the Mendips starts at 10:30 in central Bristol and leaves the city through Hartcliffe and South Bristol before reaching the bottom of Dundry Hill – the race will be neutralised for this section, which is approximately 6.5 miles. The neutralised section will be at a controlled pace as there are a number of busy junctions which require caution.
Once on Dundry Hill the race is de-neutralised and passes through Chew Stoke on the way to the Mendips circuit. The main race takes place over 3 inter-linked circuits: The race climbs Harptree Hill before dropping down to Chewton Mendip, joining the B3114 through Litton, East Harptree and back to West Harptree.
The race then continues along the A368 through Compton Martin, Ubley to Blagdon, where it turns left to climb Blagdon Hill and then repeats through Chewton Mendip and back to Blagdon via West Harptree. The race then continues to the bottom of Burrington Combe, where it turns left to climb back up onto the Mendips.
The race then completes a further large lap, returning to the bottom of Burrington Combe via Chewton Mendip, West Harptree and Blagdon, before the final climb. The race continues back to West Harptree, where it turns right to begin the run back to the finish.
The 12.5 mile final section of the race back to the finish crosses the lakes to Chew Stoke and then Dundry, before taking the Bristol South link road to the Gurney Roundabout and then the final run back into the city centre, via Brunel Way and Anchor Road.
The lapboard and bell will be placed at the cross roads at the bottom of Harptree Hill and junction with the A368. This is the entrance and exit point from the Mendips circuit. At this position, a commissaire will be placed with a black flag to remove riders who have fallen behind the agreed time cut.
Link to the race route is shown here: https://ridewithgps.com/routes/30165196
… continued after advert
PROVISIONAL START LIST
1 Ryan Christensen Canyon dhb p/b Bloor Homes
2 Alex Paton Canyon dhb p/b Bloor Homes
3 Daniel Pearson Canyon dhb p/b Bloor Homes
4 Maximilian Stedman Canyon dhb p/b Bloor Homes
5 Thomas Stewart Canyon dhb p/b Bloor Homes
6 Rory Townsend Canyon dhb p/b Bloor Homes
7 Jacob Vaughan Canyon dhb p/b Bloor Homes
8 Oliver Wood Canyon dhb p/b Bloor Homes
9 Ian Bibby Madison Genesis
10 Michael Cuming Madison Genesis
11 Richard Handley Madison Genesis
12 Matthew Holmes Madison Genesis
13 Thomas Moses Madison Genesis
14 Jonathan Mould Madison Genesis
15 George Pym, Madison Genesis
16. Erick Rowsell, Madison Genesis
17. Scott Auld, Ribble Pro Cycling
18. Alex Dalton, Ribble Pro Cycling
19. Jake Gray,Ribble Pro Cycling
20. Zeb Kyffin, Ribble Pro Cycling
21. Gruff Lewis, Ribble Pro Cycling
22. Alex Luhrs, Ribble Pro Cycling
23. Stephen Bradbury, SwiftCarbon PC
24. Ben Hardy, SwiftCarbon PC
25. Ed Laverack, SwiftCarbon PC
26. Jordon Reed, SwiftCarbon PC
27. Jacob Scott, SwiftCarbon PC
28. James Shaw, SwiftCarbon PC
29. Andrew Turner, SwiftCarbon PC
30 Peter Williams SwiftCarbon Pro Cycling
31 Lawrence Carpenter Team Wiggins Le Col
32 Mark Christian Team Wiggins Le Col
33 Gabriel Cullaigh Team Wiggins Le Col
34 Ben Healy Team Wiggins Le Col
35 Callum Riley Team Wiggins Le Col
36 Oliver Robinson Team Wiggins Le Col
37 Jacques Sauvagnargues Team Wiggins Le Col
38 Daniel Tulett Team Wiggins Le Col
39 Graham Briggs Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
40 Adam Kenway Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
41 Christopher Latham Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
42 Michael Mottram Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
43 Frederik Scheske Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
44 Alistair Slater Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
45 Scott Thwaites Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
46 Timothy Torrie Vitus Pro Cycling p/b Brother UK
47 Elliot Barratt BIKESTRONG-KTM
48 George Beck BIKESTRONG-KTM
49 Andy Edwards BIKESTRONG-KTM
50 Josh Griffiths BIKESTRONG-KTM
51 Thomas Grigson BIKESTRONG-KTM
52 George Jones BIKESTRONG-KTM
53 Tom Mansfield BIKESTRONG-KTM
54 Lewis Whitcombe BIKESTRONG-KTM
55 Joseph Clark Cycling Sheffield Giant Sheffield
56 Tom Knight Cycling Sheffield Giant Sheffield
57 Daniel Pullen Cycling Sheffield Giant Sheffield
58 Charlie Renshaw Cycling Sheffield Giant Sheffield
59 Kieran Savage Cycling Sheffield Giant Sheffield
60 Louis Szymanski Cycling Sheffield Giant Sheffield
61 Marcin Bialoblocki Nopinz Symec Race Team
62 Shaun Cook Nopinz Symec Race Team
63 Tom Nancarrow Nopinz Symec Race Team
64 George Smith Nopinz Symec Race Team
65 Lewis Bulley Richardsons-Trek RT
66 Matthew Clements Richardsons-Trek RT
67 Tobias Dahlhaus Richardsons-Trek RT
68 Rhys Howells Richardsons-Trek RT
69 James Jenkins Richardsons-Trek RT
70 Theo Modell Richardsons-Trek RT
71 Steven Parsonage Richardsons-Trek RT
72 Joseph Sutton Richardsons-Trek RT
73 Jake Alderman Saint Piran
74 Joe Evans Saint Piran
75 William Harper Saint Piran
76 Cameron Jeffers Saint Piran
77 Steve Lampier Saint Piran
78 Oliver Maxwell Saint Piran
79 Matthew Nowell Saint Piran
80 Alex Platt Saint Piran
81 Frazier Carr Spirit Tifosi Racing Team
82 George Clark Spirit Tifosi Racing Team
83 Leon Mazzone Spirit Tifosi Racing Team
84 Tom Mazzone Spirit Tifosi Racing Team
85 Jordan Peacock Spirit Tifosi Racing Team
86 James Bentley Team PB Performance
87 James Chapman Team PB Performance
88 Sion Harlow Team PB Performance
89 James Hill Team PB Performance
90 Josh Housley Team PB Performance
91 Toby Jarvis Team PB Performance
92 Matthew King Team PB Performance
93 Bradley Symonds Team PB Performance
94 Joshua Gray Team Tor 2000 KALAS
95 Oscar Hutchings Team Tor 2000 KALAS
96 Steven Jones Team Tor 2000 KALAS
97 Max Moyles Team Tor 2000 KALAS
98 Charlie Revell Team Tor 2000 KALAS
99 Joseph Beckingsale Wales Racing Academy
100 Matthew Burke Wales Racing Academy
101 Peter Kibble Wales Racing Academy
102 Joshua Price Wales Racing Academy
103 Joseph Rees Wales Racing Academy
104 William Roberts Wales Racing Academy
105 James Tillett Wales Racing Academy
106 Samuel Tillett Wales Racing Academy
107 Ryan Ashcroft Wheelbase CabTech Castelli
108 Matthew Clarke Wheelbase CabTech Castelli
109 James Coates Wheelbase CabTech Castelli
110 Harry Hardcastle Wheelbase CabTech Castelli
111 William Orrell-Turner Wheelbase CabTech Castelli
112 Joe Reilly Wheelbase CabTech Castelli
113 Finlay Robertson Wheelbase CabTech Castelli
114 Jack Stanton-Warren Wheelbase CabTech Castelli
115 Charlie Beake Zappi Racing Team
116 Conor Chandler Zappi Racing Team
117 George Kimber Zappi Racing Team
118 Nic McKibbin Zappi Racing Team
119 Patrick Biel ZeroBC
120 Paul Elcock ZeroBC
121 Ben Kenneally ZeroBC
122 David Hewett
123 Eliot Ward
124 Jim Bradford ActiveEdge Race Team
125 Damien Clayton Andy Moore Autocentres Racing
126 Oliver Blagden BCR Racing
127 Hefin Evans Bynea CC
128 Alexandros Matsangos KMeaters
129 Jack Freeman Meudon Pedal Heaven Le Col RT
130 Cameron Biddle Morvelo Basso
131 Alexandre Touche Pontypool RCC
132 Nicholas Tyrie Primera-TeamJobs
133 Tiago Fougo Strada-Sport
134 Ryan Watkins TBW23 Stuart Hall Gett Taxi
135 Archie Cross Team B38 / Cycles In Motion
136 Jim Brown Team Inspired
137 Joe Griffiths TORQ Performance
138 Luke Barfoot Tri UK
139 Oliver Richardson Twickenham CC
140 Adam Robertson University of Bath Cycling Club
Reserve
145 Ben Millar Bike City
… continued after advert
WOMENS START LIST
1 Elizabeth Danckert Army Cycling Union
2 Francesca Derbyshire Army Cycling Union
3 Bexy Dew Army Cycling Union
4 Claire Nott Army Cycling Union
5 Frances Bromley Avid Sport
6 Lauren Johnston Avid Sport
7 Karen Spiteri Avid Sport
8 Emma Cockcroft Bianchi Dama
9 Georgina Panchaud Bianchi Dama
10 Jennifer Powell Bianchi Dama
11 Natasha Reddy Bianchi Dama
12 Alexandra Sheehan Bianchi Dama
13 Bethany Taylor Bianchi Dama
14 Elizabeth Bennett Campinense – Velo Performance
15 Charlotte Berry Campinense – Velo Performance
16 Jennifer Holden Campinense – Velo Performance
17 Jo Tindley Campinense – Velo Performance
18 Gabriella Homer Cycle Team OnForm
19 Haddi Conant Datalynx-Parenesis Cycling
20 Nicola Soden Datalynx-Parenesis Cycling
21 Laura Cheesman Evans Cycles Race Team
22 Lucia Bruton IRIS Race Team
23 Sarah Hickman IRIS Race Team
24 Emily Ashwood Liv Awol
25 Emily Bridson Liv Awol
26 Charlotte Broughton Liv Awol
27 Madeleine Gammons Liv Awol
28 Connie Hayes Liv Awol
29 Cecilia Hime Liv Awol
30 Victoria Lovett Liv Awol
31 Ella Barnwell Liv Cycling Club – Halo Cycles
32 Eluned King Liv Cycling Club – Halo Cycles
33 Lauren Booth PDQ Cycle Coaching
34 Amy Monkhouse Storey Racing
35 Danielle Parker Storey Racing
36 Caitlin Peters Storey Racing
37 Melissa Baker Team Empella Cyclo-Cross.Com
38 Amy King Team Jadan Weldtite-Vive le Velo
39 Sophie Lankford Team Jadan Weldtite-Vive le Velo
40 Charlotte Mitchell Team Jadan Weldtite-Vive le Velo
41 Gemma Sargent Team Jadan Weldtite-Vive le Velo
42 Poppy Thompson Team Jadan Weldtite-Vive le Velo
43 Gina Ricardo BC Private Member
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch