Dan Bigham (45.32) and Kate Allan winners at the Sportzmad Open 25 mile time trial in Wales (R25/3H). Team comp record said to be broken? 3rd fastest 25 ever?
Result: Sportzmad Open 25
1 Daniel Bigham Brother NRG Pro Cycling 45:32:00 Senior
2 Kieron Davies DRAG2ZERO 46:23:00 Senior
3 Simon Wilson Brother NRG Pro Cycling 47:43:00 Senior
4 Jacob Tipper Brother NRG Pro Cycling 48:30:00 Senior
5 Samuel Harrison Team Wiggins 48:31:00 Senior
6 Dean Robson Northover VT / Rudy Project 49:08:00 Senior
7 Robert West AeroCoach 49:36:00 Vet
8 Christopher Jones Ride Bike Wales 49:58:00 Vet
9 Gavin Hinxman DRAG2ZERO 50:04:00 Vet
10 Jon Wynn T1 Diabetes.info 50:20:00 Vet
11 Mark Flannery Team Swift 50:36:00 Vet
12 Howard Lewis Mid Shropshire Wheelers 50:38:00 Vet
13 Graham Collins Team Tor 2000 (Kalas) 50:40:00 Senior
14 James Tribble Mid Devon CC 50:58:00 Vet
15 Gray Turnock Finsbury Park CC 51:13:00 Vet
16 Anthony Jones Towy Racing Cycling Club (TRCC) 51:16:00 Vet
17 Sam Mansfield Manchester Bicycle Club 51:21:00 Espoir
18 Paul Walshe Plymouth Corinthian CC 51:26:00 Vet
19 Andrew Rowles Cardiff Ajax CC 51:29:00 Senior
20 Michael Davis Dursley Road Club 51:49:00 Senior
21 Richard Harrison DRAG2ZERO 51:55:00 Senior
22 Ross Davies Dambusters 51:58:00 Senior
23 Miles Earl Plymouth Corinthian CC 52:06:00 Senior
24 Andy Davies Cardiff Jif 52:30:00 Senior
25 Craig Ball Team Bottrill / HSS Hire 52:31:00 Vet
26 Simon Coles Northover VT / Rudy Project 52:56:00 Vet
27 John Regan Pembrokeshire Velo 52:59:00 Vet
28 Eric Grill AeroCoach 53:01:00 Senior
29 Philip Bray Plymouth Corinthian CC 53:16:00 Senior
30 Kris Bowditch Lyme Racing Club 53:20:00 Vet
31 Steven Cottington Bath Cycling Club 53:24:00 Vet
32 Andy Newham Lincoln Wheelers CC 53:25:00 Vet
33 Colin Wallace Merthyr CC 53:28:00 Vet
34 Andy Tyler Great Yarmouth C C 53:31:00 Vet
35 Ian Greenstreet Newbury RC 53:32:00 Vet
36 Mark Bradley Bristol South Cycling Club 53:56:00 Vet
36 Tim Wheeler Selby CC 53:56:00 Vet
38 Arwel Davies Towy Racing Cycling Club (TRCC) 54:15:00 Vet
39 Colin Lynch Manchester Wheelers 54:26:00 Unknown
40 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club 54:37:00 Vet
40 Mike Knight Team Bottrill / HSS Hire 54:37:00 Senior
42 Chris Scawn Plymouth Corinthian CC 54:55:00 Vet
43 Les Liddiard Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 55:02:00 Vet
44 Phil Barnes Team Swift 55:15:00 Vet
45 Mark Woolford Trainsharp 55:19:00 Vet
46 Simon Wix VTTA (South Wales) 55:36:00 Vet
47 Andy Bevan Velo Club St Raphael 55:44:00 Vet
48 Gareth Rees Cwmcarn Paragon Road Club 55:51:00 Senior
49 Steve Curry Ogmore Valley Wheelers CC 56:19:00 Vet
50 David Wilson-Evans Bynea Cycling Club 56:21:00 Vet
51 Adrian Humpage Lyme Racing Club 56:22:00 Vet
52 Nick Hanson Seacroft Whs 56:31:00 Vet
53 Gary Jones Pontypool Road Cycling Club 56:33:00 Vet
54 Tony Krol Pembrokeshire Velo 56:40:00 Vet
55 David Evans Team Echelon 56:41:00 Vet
55 Tom Cox Northover VT / Rudy Project 56:41:00 Vet
57 Nigel Taylor Cardiff Triathletes 56:44:00 Vet
58 Chris Wallis Team Bottrill / HSS Hire 56:51:00 Vet
59 Jon Vickery Cwmcarn Paragon Road Club 56:54:00 Vet
60 Paul Stephens Ross on Wye & Dist CC 57:27:00 Vet
61 Ben Phillips Towy Racing Cycling Club (TRCC) 57:29:00 Senior
61 Daryl Godden Gloucester City Cycling Club 57:29:00 Vet
63 Mark Andrews Merthyr CC 57:48:00 Vet
64 Terry Anthony Ogmore Valley Wheelers CC 57:57:00 Vet
65 Matt Heaman Severn Valley Cycles 58:01:00 Vet
66 Owain Roberts Port Talbot Whs CC 58:06:00 Senior
67 Chris Jones Bynea Cycling Club 58:07:00 Vet
68 Adrian Gorham Kettering CC 58:17:00 Vet
69 Gareth Chislett CC Blaenau Gwent 58:31:00 Vet
70 Hugh Davies Port Talbot Whs CC 58:47:00 Vet
71 Andrew Hellowell Revolutions Racing 58:55:00 Vet
72 Michael Cope Kettering CC 59:08:00 Vet
73 Roger Wood Pontypool Road Cycling Club 59:43:00 Vet
74 Simon Kinsey Acme Whs (Rhondda) CC 59:46:00 Vet
75 Steve Evans Bynea Cycling Club 01:00:00 Vet
76 Barrie Whittaker Lyme Racing Club 01:00:13 Vet
77 Dave Poulter Wrekinsport CC 01:00:47 Vet
78 John Shehan Bynea Cycling Club 01:01:01 Vet
79 Simon Hogg Minehead Cycling Club 01:01:53 Vet
80 Jeffrey Rees Acme Whs (Rhondda) CC 01:02:18 Vet
81 Robin Shedden Wrekinsport CC 01:03:29 Vet
… continued after advert
Women & Overflow
1 Kate Allan DRAG2ZERO 51:55:00 Senior
2 EILEEN BURNS Ballymena Road Club 52:47:00 Senior
3 Josh Griffiths Bristol South Cycling Club 53:31:00 Junior
4 Daniel Davies Cwmcarn Paragon Road Club 53:38:00 Senior
5 Lewis Donovan Bike Doctor 54:29:00 Junior
6 Danny Baker National Ventilation – LSEA CRT / Notaro Windows 56:44:00 Vet
7 Sophie Household Vertex Biemme RT 56:57:00 Senior
8 Alex John Tredz Bikes 57:05:00 Senior
9 Chris Melia Born to Bike – Bridgtown Cycles 57:10:00 Vet
10 Crystal Spearman NOPINZ 57:55:00 Senior
11 Nadine Cannon VeloSistas TT Team 58:03:00 Senior
12 Andrea Parish VeloSistas TT Team 58:11:00 Vet
13 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 58:14:00 Vet
14 Ricky Stephens Guernsey Velo Club 58:50:00 Vet
15 Jordan Jones Sportzmad 59:20:00 Senior
16 Philip Sims Newport Phoenix CC 59:22:00 Vet
17 Richard Bennett Newbury RC 59:33:00 Vet
18 ALISTAIR Morgan Pontypool Road Cycling Club 59:50:00 Vet
19 Martin Lee Bury Clarion CC 59:55:00 Vet
20 Andrew Newey Ribble Valley C&RC 01:00:01 Senior
21 Brad Davies Bynea Cycling Club 01:00:43 Vet
22 Emma Angove Chippenham & District Wheelers 01:00:46 Senior
23 Ray Perkins Clevedon & District Road Club 01:00:57 Vet
24 Susan Shook Bush Healthcare CRT 01:01:41 Vet
25 Lynn Hanson Seacroft Whs 01:02:07 Vet
26 Tracy Rowlinson Lyme Racing Club 01:02:14 Vet
27 Kari Jones VeloSistas TT Team 01:02:28 Senior
28 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 01:02:44 Vet
29 Dianne Tierney Guernsey Velo Club 01:02:45 Vet
30 Sharon Clifford WCS Racing Team 01:02:53 Vet
31 Gemma Waterjohns Somerset Road Club 01:03:04 Senior
32 Richard Hier Merthyr CC 01:03:15 Senior
33 Dean Cummings Acme Whs (Rhondda) CC 01:03:39 Vet
34 Melvyn Lewis Stafford RC 01:03:47 Vet
35 Catherine Etchell Brecon Wheelers 01:03:53 Vet
36 Robert Jones Cardiff 100 Miles RCC 01:04:14 Vet
37 Ed Hadley Hereford & Dist Whs CC 01:04:23 Vet
38 Jon Airey Ross on Wye & Dist CC 01:04:26 Vet
39 Diane Wilson-Evans Bynea Cycling Club 01:04:28 Vet
40 Simon Geary Hereford & Dist Whs CC 01:04:46 Vet
40 Cheryl Smith Finsbury Park CC 01:04:46 Vet
42 Gregory Brett Ogmore Valley Wheelers CC 01:04:49 Vet
43 April Lewis Born to Bike – Bridgtown Cycles 01:06:29 Vet
44 John Howells Corinium Cycle Club 01:08:48 Vet
45 Clare Greenwood Bush Healthcare CRT 01:13:11 Vet
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique