Thomas Brennan and Isabel Swanston two of the winners at round 3 of the North East Youth League on May 19 at Hetton Lyons Country Park
Youth Result: North East Youth League Round 3
Category E Boys
1. Alistair George, Barnesbury CC
2. George Murray, Manilla Cycling
3. Oliver Bell, Manilla Cycling
4. Luke Daly, Manilla Cycling
5. Harvey Murrell, Cleveland Wheelers CC
6. Joshua Mitchell
7. Jenson Selkirk, Hetton Hawks Cycling Club
8. Bjorn Chilton
9. Cillian Graham, Tyneside Vagabonds CC
10. Wilfred Summers, Manilla Cycling
11. William Nicolle, Manilla Cycling
12. Caleb Jefferies, Manilla Cycling
13. Nathaniel Jefferies, Manilla Cycling
Category E Girls
1. Betty Sleightholm, Clifton CC
2. Emily Vials, Tyneside Vagabonds CC
3. Abigail Vials, Tyneside Vagabonds CC
4. Darcey Cavendish
5. Ellie Anderson
6. Eloise Walsh
7. Philippa Jenkins, Hetton Hawks Cycling Club
8. Jessica Lucas Barker
9. Ziva Evans
10. Sienna Brooks, Manilla Cycling
11. Olivia Lucas Barker
Category D Boys
1. Alfie Brown, Manilla Cycling
2. Theo Carter, Manilla Cycling
3. Ethan George, Barnesbury CC
4. Charlie Everett, Hetton Hawks Cycling Club
5. Archie Watson, Clifton CC
6. William Anderson, Tyneside Vagabonds CC
7. Henry Summers, Tyneside Vagabonds CC
8. Harry Summers, Manilla Cycling
9. Leo Lucas-Barker Cleveland Wheelers CC
10. Joseph Cavendish
Category D Girls
1. Eva Ridley, Clifton CC
2. Heather Bailie, Tyneside Vagabonds CC
3. Erin Graham, Tyneside Vagabonds CC
4. Isla Mitchell, Ythan CC
5. Alana Leddy, Hetton Hawks Cycling Club
6. Scarlett Daly, Manilla Cycling
7. Emma Bell
Category C Boys
1. Charlie Brooks, Manilla Cycling
2. Finley Gibbon, Hetton Hawks Cycling Club
3. Lewis Bailie, Tyneside Vagabonds CC
4. Elliott Brown, Hetton Hawks Cycling Club
5. Jenson Bradley, Manilla Cycling
6. Thomas Anderson, Manilla Cycling
7. Ned Mcclintock
8. Fynn Leddy, Hetton Hawks Cycling Club
9. Jake Gibson, Derwentside CC
10. Jacob Brown, Stockton Wheelers CC
11. George Lunt
12. Sebastian Vials, Tyneside Vagabonds CC
13. Billy Mcclintock
14. Daniel Mountford, Hetton Hawks Cycling Club
15. Joseph Davies, Manilla Cycling
16. Isaac Wraith, Hetton Hawks Cycling Club
17. Dorian Molnar, Clifton CC
Category C Girls
1. Harriet Sleightholm,Clifton CC
2. Emily Robson, Cleveland Wheelers CC
3. Olivia Edson, Hetton Hawks Cycling Club
4. Arwen Henderson, Hetton Hawks Cycling Club
5. Lowery Atkin, Manilla Cycling
Category B Boys
1. Lewis Anderson, Manilla Cycling
2. Wilfred Pugh, One Life Racing (Hexham)
3. Daniel Shipton, Manilla Cycling
4. Oliver Glass, Hetton Hawks Cycling Club
5. Jacob Wilson, Hetton Hawks Cycling Club
6. Ethan Senyurek-Willis, Manilla Cycling
7. Matthew Best, Manilla Cycling
8. Harry Read, Cleveland Wheelers CC
9. Harrison Huntley, Tyneside Vagabonds CC
10. Rowan Cairns, Derwentside CC
11. Zavier Cleathero, Derwentside CC
12. Lloyd Vincent
13. Finlay Duffy
14. Adam Bell
15. Iestyn Atkin, Manilla Cycling
16. Matthew Smith-Jackson, Cockermouth Youth Cycling Club
17. George Davies, Manilla Cycling
18. Harrison Lamb, NSP Cycling Team
Category B Girls
1. Annabelle Carter, Manilla Cycling
2. Molly Watson, Manilla Cycling
3. Iris Mcglynn, Manilla Cycling
Category A Boys
1. Thomas Brennan, Beeston Cycling Club
2. Ewan Whiting, Manilla Cycling
3. Oscar Makepeace, Hetton Hawks Cycling Club
4. Lewis Maynard, Cleveland Wheelers CC
5. Joel Gibbon, Hetton Hawks Cycling Club
6. Zack Stobbs, Tyneside Vagabonds CC
7. Morgan Vincent, One Life Racing (Hexham)
8. Matt Baker, Hetton Hawks Cycling Club
Category A Girls
1. Isabel Swanston, Hetton Hawks Cycling Club
2. Nicole Anderson, Hetton Hawks Cycling Club
3. Sophie Smith-Jackson, Cockermouth Youth Cycling Club
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: A3crg Goodwood Closed Circuit TT League
- TT Result: VTTA London & Home Counties 10m TT
- TT Result: City RC Hull 8.65m TT
- Crit Result: Bovingdon Bomber Santini Criterium Series
- Crit Result: Full Gas Summer Series #11
- Crit Result: King&Queen of the Bowl #8
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 9
- Crit Result: Lichfield/Velospeed No Frills at Curborough #3
- Youth Result: Scottish Youth Circuit Series 3
- Crit Result: City Crits Cardiff 2
- Crit Result: Ken Wright Memorial Circuit Races
- Youth Result: West Midlands Youth Series Week 4
- TT Result: East Anglian VTTA 10m TT
- RR Result: Scottish National Scotia Women’s RR Series
- Youth Result: RL360 Isle of Man Youth League 8
- Crit Result: West Thames Tuesday League Rd 9
- Youth Result: White Rose Youth League
- Crit Result: RCR FatCreations Goodwood Series #2
- Crit Result: Castle Combe Summer Series week 5
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Races 3
- Crit Result: PDQ Race Series 2
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits Week 8
- TT Result: Cleveland Whs 17.6m Sporting TT
- STARTLIST: Men’s British Road Race Championships
- TT Result: VTTA Kent 25 mile Time Trial
- Report/Result: Hounslow & District Wheelers 100
- Crit Result: Lotus Cars Cycle Race League 5
- STARTLIST: 2024 Women’s British Road Race Championships
- Startlist: 2024 CAMS Yorkshire Classic Road Races
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 9
- Crit Result: Salt Ayre Tuesday Series 9
- BMCR Result: Ron Day Memorial MK Bowl Races
- Startlists: 2024 Circuit Race Championships
- TT Result: Elite CC 10m TT
- Youth Result: Loughborough Uni Youth Series
- Crit Result: Loughborough Cycling Festival Senior Races
- Startlist: CAMS Ronde van Wymeswold
- Startlists & 2023 Results: National Time Trial Championships
- Crit Result: NE Criterium Championships
- RR Result: Reading CC Road Races
Other News on VeloUK
- STARTLIST: Men’s British Road Race Championships
- STARTLIST: 2024 Women’s British Road Race Championships
- Startlist: 2024 CAMS Yorkshire Classic Road Races
- Startlists: 2024 Circuit Race Championships
- Startlist: CAMS Ronde van Wymeswold
- Startlists & 2023 Results: National Time Trial Championships
- NEWS: Star Studded Line Up for National Road Champs
- Riders so far: London Dynamo Summer Road Races
- Women’s Tour of Britain Startlist (provisional)
- News: Lincoln winner hit by car
- Entries Wanted: Ilkley Cycles Races
- GB Team Named for Women’s Tour of Britain
- STARTLISTS: NW, Yorkshire & NE Regional RR Championships
- Startlists: East Midlands Road Race Championships
- News: Ribble Rebellion Race USA’s Armed Forces Cycling Classic
- TT Result: Legato Racing Team 10m TT
- Pre-Race Rider Quotes: Ford RideLondon Classique
- STARTLIST: Witham Wheelers Road Races
- Team News: Tour of Britain for Alba Development RT
- Startlist: Totnes Vire 2024
- Starters: NW Junior/U23 360cycling Two Day
- WOMEN’S TOUR OF BRITAIN: Full line up of UCI teams
- Feature: The Prologue Racing Team Mid Term Review!
- NEWS: Pedal Club Lunch (May)
- News: British UCI Teams in Women’s Tour of Britain
- British Road Championships 2024 – The Courses
- Startlist: Proper Northern RR Series 3 (Aughton)
- Entry List: BUCS Road Race Championships 2024
- News: Stage 4 Route for Womens Tour of Britain
- Women’s Tour of Britain: Stage 3 Route
- STARTLIST: BEC CC National B (May 12)
- TT Result: New Forest CC 33m TT
- Events: BikeStow 3-day returns in 2024
- News: Tour of Britain (Women)
- News: Luke Rowe to Retire end of season
- STARTLIST: Sloan Trophy Road Race 2024
- Startlist: Yorkshire Under 23 Classic
- STARTLIST: Timmy James Memorial & Witham Hall Grand Prix RRs
- News: Pedal Club Lunch (April)
- STARTLIST: Youth & Junior Isle of Man Tour