Joshua Williams & Becky Lewis (Mid Shropshire Wheelers) winners in the Liverpool Phoenix 10 at Skelmersdale on Saturday
Result: Liverpool Phoenix 10
1 Joshua Williams Team Bottrill / HSS Hire 19:08
2 Phil Williams Liverpool Phoenix CC (Aintree) 19:53
3 Andrew Martin VCUK Velochampion Racing Team 21:15
4 Neil Hughes Liverpool Phoenix CC (Aintree) 21:47
4 Mark Hassall Surface Design Racing 21:47
6 Mark Tickle Leigh Premier Road Club 21:52
7 Michael Hill Chester RC 21:59
8 Nathan Turnbull Leigh Premier Road Club 22:03
9 Kevin Larmer Port Sunlight Wheelers 22:15
10 Becky Lewis Mid Shropshire Wheelers 22:26
11 James Meldrum Liverpool Phoenix CC (Aintree) 22:27
12 Hannah Macdonald Liverpool Century RC 22:35
12 Glynn Walsh St Helens CRC 22:35
14 Graham Noble Chester RC 22:38
15 Neil Jones Port Sunlight Wheelers 22:45
16 Dave Pargeter Stretford Wheelers CC 22:48
17 Duff Fawcett Liverpool Braveheart Bicycle Club 22:53
18 Adrian Humpage Lyme Racing Club 22:56
19 Phillip Warburton Liverpool Phoenix CC (Aintree) 23:05
20 Peter Howarth Stretford Wheelers CC 23:09
21 Graham Peel Crewe Clarion Whs 23:14
22 George Elliott Innovation Racing 23:15
23 Alex Nurse Liverpool Century RC 23:22
24 John Dougherty Liverpool Phoenix CC (Aintree) 23:30
25 Edward Chilton Liverpool Phoenix CC (Aintree) 23:31
26 Paul Hill Lancashire RC 23:33
27 Fred Bamforth Stretford Wheelers CC 23:36
28 Ian Roberts The Racing Chance Foundation 24:00:00
29 Joel Ackers Innovation Racing 24:03:00
30 Ste Casey Liverpool Braveheart Bicycle Club 24:06:00
31 Sakib Shamas Liverpool Phoenix CC (Aintree) 24:11:00
32 Michael Stanley Port Sunlight Wheelers 24:18:00
33 William Fairclough St Helens CRC 24:24:00
34 Lee Kennedy Birkenhead North End CC 24:28:00
35 Barry Williams Mersey Roads Club 24:30:00
36 Jeff Upton Stockport Tri Club(2017) 24:41:00
37 Ian Sutton Chester RC 24:48:00
38 Helen Aldred Liverpool Phoenix CC (Aintree) 24:51:00
38 Chris Finnan Liverpool Phoenix CC (Aintree) 24:51:00
40 Ian Corrin Port Sunlight Wheelers 24:52:00
41 Ian Casson Birkenhead Victoria CC 24:53:00
42 George Aldridge Birkenhead North End CC 24:54:00
43 Sue Cheetham North Lancs RC 24:55:00
43 Theresa Taylor Preston CC 24:55:00
45 Ashly Rosewarne Liverpool Phoenix CC (Aintree) 25:05:00
45 Simon Locke Liverpool Braveheart Bicycle Club 25:05:00
47 Hannah Fawcett Liverpool Braveheart Bicycle Club 25:09:00
48 Stephen Glenwright VTTA (Merseyside) 25:12:00
48 Toby Williams Liverpool Phoenix CC (Aintree) 25:12:00
50 Janet Fairclough St Helens CRC 25:18:00
51 Andy Whitehead Seamons CC 25:26:00
52 Tony Farrell Westmead Team 88 25:28:00
53 Mike Wilson Warrington Road Club/Horton Light Engineering/RS Cyclesport 25:37:00
54 Alan Ottiwell Warrington Road Club/Horton Light Engineering/RS Cyclesport 25:42:00
55 Barry Teal Chorley Cycling Club 25:54:00
56 Rachel Mayers Liverpool Phoenix CC (Aintree) 25:59:00
57 Michael ARMSTRONG Liverpool Century RC 26:20:00
58 Harry Paveley Innovation Racing 26:51:00
59 Ian Bracegirdle Stretford Wheelers CC 27:19:00
60 David Arrowsmith CC Weymouth 27:34:00
61 Joanne Harcourt Stretford Wheelers CC 28:11:00
62 Peter Booth Rhos-on-Sea CC 28:50:00
63 Alex Munro Lancashire RC 29:03:00
64 Wilf Lewis Altrincham Ravens CC 30:13:00
65 Philip Norcop Kidsgrove Wheelers CC 30:16:00
66 Cyril Wynne Stretford Wheelers CC 30:45:00
67 Robert Bush CC Sudbury 36:40:00
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique