Rob Walker fastest in the Ely & District CC Hardriders on Sunday, Sophie Holmes fastest woman; Timothy Welsh fastest on a road bike; Miranda Clements first woman
TT Result: Ely & District CC Hardriders
TT BIKES
1 Rob Walker WardPerformanceUK 00:54:25 Male Senior
2 Joseph Adlam-Cook Cambridge University CC 00:57:46 Male Espoir
3 Gary Roberts Welland Valley CC 01:00:02 Male Vet
4 Tom Wade Cambridge University CC 01:00:19 Male Senior
5 Damien Wintz National Clarion CC 01:00:38 Male Senior
6 Matt Rizzo-Naudi Cambridge University CC 01:00:55 Male Espoir
7 Tim Phillips Team Catenary 01:01:15 Male Vet
8 Harry Weedon Cambridge University CC 01:01:39 Male Espoir
9 Sophie Holmes Saint Piran 01:01:40 Female Senior
10 Jacob Lewis Cambridge University CC 01:03:45 Male Senior
11 Graham Doe Welland Valley CC 01:06:32 Male Vet
12 Peter Tibbitts Ford CC 01:07:47 Male Vet
13 Daniel Lamb Cambridge University CC 01:09:08 Male Senior
14 Maddie Angwin Cambridge University CC 01:09:56 Female Espoir
15 John Curtin Hitchin Nomads CC 01:10:18 Male Vet
16 Lucas Beghein Cambridge University CC 01:10:30 Male Espoir
17 Jake Latham Lee Valley Youth CC 01:11:32 Male Junior
18 Nick Hickman Team Salesengine 01:16:44 Male Vet
19 Stewart Harrison 3C Cycle Club 01:18:18 Male Vet
20 Sharon Clifford SheHair Racing Team 01:34:11 Female Vet
ROAD BIKES
1 Timothy Welsh Cambridge University CC 01:01:24 Male Senior
2 Tom Hartwell University of Leeds Cycling Club 01:01:53 Male Senior
3 Jolyon Glynn Cambridge CC 01:02:05 Male Espoir
4 Colin Krawchuk Cambridge University CC 01:02:23 Male Senior
5 Matt Davison Cambridge University CC 01:04:35 Male Senior
6 James Wylie Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:04:52 Male Vet
7 Neil White Ambion Racing Team 01:05:14 Male Vet
8 John Manlow Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:05:18 Male Vet
9 Patrick Ellerbeck St Neots CC 01:05:20 Male Vet
10 Simon Pedley Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:06:33 Male Vet
11 Jason Brotherhood Ambion Racing Team 01:07:44 Male Vet
12 Ben Craig Ambion Racing Team 01:07:55 Male Senior
13 Andy Kennedy Ipswich BC 01:08:03 Male Vet
14 Martin Holmes Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:08:04 Male Vet
15 Karl Moseley Droitwich Cycling Club 01:08:10 Male Vet
16 Miranda Clements Cambridge University CC 01:08:20 Female Senior
17 James Rush CC Sudbury 01:08:29 Male Vet
18 Nadja Nolte Cambridge CC 01:09:36 Female Senior
19 Laurence Watts Hub Velo 01:11:34 Male Vet
20 Jason Ward Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:13:59 Male Vet
21 Claire Hall Dunmow Velo 01:14:32 Female Vet
22 David Fenn CC Sudbury 01:20:07 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- News: Stage 4 Route for Womens Tour of Britain
- Report/Result: Plymouth Corinthian Spring Road Race
- Classic Result: 2024 Lincoln Grand Prix
- RR Result: SSSCCRRL Rd 1
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 4
- Crit Result: HH Crit Series (YBC) 2
- Youth Result: White Rose Youth League
- TT Result: VTTA London & Home Counties
- Youth Result: RL360 Isle of Man Youth League
- TT Result: VC Baracchi 10m TT
- Crit Result: Mountbatten Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Solihull CC No Frills 1
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #5
- Crit Result: RBL Race Series 3
- Crit Result: Cliff Pratt Deca Crits 1
- Youth Result: Mallory Park Youth League 2
- TLI CYCLING RESULT: Cheshire Series
- RR Result: Ythan APR Road Race
- Crit Result: Some Enchanted Evenings with CCA #3
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series #3
- Crit Result: Castle Combe Summer Series 1
- RR Result: British Eagle Road Race
- Women’s Tour of Britain: Stage 3 Route
- Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 4
- Crit Result: Lotus Cars Cycle Race League 1
- Crit Result: West Thames Tuesday League Rd 4
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit Series #5
- TT Result: East Lancashire Road Club 10m TT
- TT Result: Yorkshire Coast Clarion TT
- TT Result: Matlock CC 10m TT
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 4
- STARTLIST: BEC CC National B (May 12)
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #3
- Youth Result: Isle of Man Youth C/D/E Tour
- Youth Result: Isle of Man Youth B Tour
- Youth Result: Isle of Man Youth A Tour
- RR Result: Isle of Man Junior Tour
- BMCR Result: Tour of the Abberleys Stage 4
- RR Result: Dunfermline Road Races
- Crit Result: Ixworth Crits
Other News on VeloUK
- News: Stage 4 Route for Womens Tour of Britain
- Women’s Tour of Britain: Stage 3 Route
- STARTLIST: BEC CC National B (May 12)
- TT Result: New Forest CC 33m TT
- Events: BikeStow 3-day returns in 2024
- News: Tour of Britain (Women)
- News: Luke Rowe to Retire end of season
- STARTLIST: Sloan Trophy Road Race 2024
- Startlist: Yorkshire Under 23 Classic
- STARTLIST: Timmy James Memorial & Witham Hall Grand Prix RRs
- News: Pedal Club Lunch (April)
- STARTLIST: Youth & Junior Isle of Man Tour
- Startlists: Lincoln Grand Prix
- Startlists: Southend Wheelers Road Races
- Startlist: Tiverton Junior Nat Series Road Races
- Startlist: Harrogate Nova Spring Road Races
- Startlist: PNE National B RR
- STARTLIST: BUCS 10 TT (University Championships)
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider