Archive | Santini RSS feed for this section

TT Result: RCR/TMC Strada Wheels Goodwood 4up TTT

Men’s and womens four up team time trial at Goodwood in the RCR Strada Wheels event on May 28 (Tuesday (more…)

Comments Off on TT Result: RCR/TMC Strada Wheels Goodwood 4up TTT Continue Reading →

Crit Result: PDQ Race Series #1 (Bath)

Miriam Whitehurst and Deacon Cutterham winners at round 1 of the PDQ Race Series in Bath on May 28 (more…)

Comments Off on Crit Result: PDQ Race Series #1 (Bath) Continue Reading →

Crit Result: Portsmouth Evening Circuit Races 7

Graeme Hutchison, Stephen Swindley & Matthew Downie winners at week 7 of the Portsmouth Evening Circuits on May 29 (more…)

Comments Off on Crit Result: Portsmouth Evening Circuit Races 7 Continue Reading →

Crit Result: HH Crit Series Round 5 | YBC

Philip Campbell, Lucy Buckley & Sam Walsham winners at round 5 (final) of the Harvey Hadden Crit Series on May 29 (Nottingham). (more…)

Comments Off on Crit Result: HH Crit Series Round 5 | YBC Continue Reading →

Crit Result: Bovingdon Bomber Santini Criterium Series

Charlie Crawt and Grace Ward winners at the Bovingdon Bomber Santini Criterium Series on May 29 at Hemel Hempstead (more…)

Comments Off on Crit Result: Bovingdon Bomber Santini Criterium Series Continue Reading →

Crit Result: Solihull CC No Frills 4

Curtis Maltby winner of the final round (4) of the Solihull CC No Frills Series on May 29 at Tudor Grange circuit (more…)

Comments Off on Crit Result: Solihull CC No Frills 4 Continue Reading →

Crit Result: King&Queen of the Bowl Series #6

Chris Trussell, Poppy Kisley, Gavin Howell & Ethan Fowler winners at week 6 of the King&Queen of the Milton Keynes Bowl Series on May 30 (more…)

Comments Off on Crit Result: King&Queen of the Bowl Series #6 Continue Reading →

Crit Result: CDPP Sport Crit Series #7

Bill Preston and Matthew Webster winners at round 7 of the CDPP Sport Crit Series on May 30 in Lancs (more…)

Comments Off on Crit Result: CDPP Sport Crit Series #7 Continue Reading →

GB Team Named for Women’s Tour of Britain

GB Team for Women’s Tour of Britain features former road world champion and winner of the Women’s Tour in 2016 and 2019, Lizzie Deignan MBE & Olympic gold medallist Elinor Barker MBE (more…)

Comments Off on GB Team Named for Women’s Tour of Britain Continue Reading →

TLI CYCLING RESULT: Cheshire Series Week 4

Matthew Wales, Chris Shuker, Ray Bell,  Rob Lawton  & Mike Bell winners at week 4 of TLI Cycling’s Cheshire Series Week  (more…)

Comments Off on TLI CYCLING RESULT: Cheshire Series Week 4 Continue Reading →
startlist 60sq

STARTLISTS: NW, Yorkshire & NE Regional RR Championships

Startlists for the Men’s and Women’s North West, Yorkshire & North East Regional Road Race Championships promoted by Spectrum Racing (more…)

Comments Off on STARTLISTS: NW, Yorkshire & NE Regional RR Championships Continue Reading →
startlist 60sq

Startlists: East Midlands Road Race Championships

This Sunday sees the Yomp Bonk Crew’s East Midlands Road Race Championships nr Melton Mowbray with riders from the region and beyond (more…)

Comments Off on Startlists: East Midlands Road Race Championships Continue Reading →

Crit Result: Castle Combe Summer Series 3

Lauren Booth, Rory Knowles & George Smith winners at week 3 of the Castle Combe Summer Series on May 23 (more…)

Comments Off on Crit Result: Castle Combe Summer Series 3 Continue Reading →

Crit Result: West Thames League 7

James Ambrose-Parish, George Gould, Grace Sargeant & Harry Bradshaw winners at round 7 of the West Thamses Tuesday League at Hillingdon on May 28 (more…)

Comments Off on Crit Result: West Thames League 7 Continue Reading →

TT Result: Manchester & District Ladies CA 10m TT

Alice Taylor and Toby Williams winners in the Manchester & District Ladies CA 10 mile time trial on May 25 nr Knutsford (more…)

Comments Off on TT Result: Manchester & District Ladies CA 10m TT Continue Reading →

TT Result: Northampton & District CA 25m TT

Luke Clarke fastest in the Northampton & District CA 25 mile time trial in Bedfordshire on May 25; Diana Egerton-Warburton fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Northampton & District CA 25m TT Continue Reading →

TT Result: Brighton Mitre CC 10m TT

Jacob Storey of trainSharp fastest in the Brighton Mitre CC 10 mile time trials, Hayley Simmonds fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Brighton Mitre CC 10m TT Continue Reading →

Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 7

Stephen Bolton and John Bardsley winners at round 7 of the SACA Papervelo Salt Ayre Tuesday Series on May 28 (Lancaster) (more…)

Comments Off on Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 7 Continue Reading →

Crit Result: Ride Flux Spring Crit Series #7

Bethany Bennett, Zhenyu Li and Joe Holt winners at round 7 of the Ride Flux Spring Crit Series at Pembrey on May 21 (Wales) (more…)

Comments Off on Crit Result: Ride Flux Spring Crit Series #7 Continue Reading →

Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 7

Anton Pysmennyi and Joe Thorp winners at round 7 of the Tameside Cycling Development Circuit Races in Greater Manchester on May 28 (more…)

Comments Off on Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 7 Continue Reading →

Crit Result: Bovingdon Bomber Santini Criterium Series

Daniel Dale and Ken Buckley winners at the Bovingdon Bomber Santini Criterium Series on May 22 (Hemel Hempstead) (more…)

Comments Off on Crit Result: Bovingdon Bomber Santini Criterium Series Continue Reading →

Crit Result: King&Queen of the Bowl Series #5

Lewis Hale, Alexandra Hamilton, Gavin Howell & William Deely winners at week 5 of the King&Queen of the Milton Keynes Bowl Series in May 23 (more…)

Comments Off on Crit Result: King&Queen of the Bowl Series #5 Continue Reading →

Crit Result: CDPP Sport Crit Series #6

Matthew Webster and off road legend Paul Oldham winners at round 6 of the CDPP Sport Crit Series on May 23 in Lancs (more…)

Comments Off on Crit Result: CDPP Sport Crit Series #6 Continue Reading →

Crit Result: Lichfield/Velospeed No Frills at Curborough #2

Grant Bigham, Lewis Hale & Matthew Higgins winners at round 2 of the Lichfield/Velospeed No Frills at Curborough on May 24 (more…)

Comments Off on Crit Result: Lichfield/Velospeed No Frills at Curborough #2 Continue Reading →

RR Result: Northboats Road Race

Alexander Ball winner of the Northboats Road Race (Grampian Road Race Series) on May 23 in Aberdeenshire (more…)

Comments Off on RR Result: Northboats Road Race Continue Reading →

Crit Result: Omega Portsmouth Circuit Races 3

Blake Roberts, Sam Barrow, James Henley & Bethany Bennett winners at round 3 of the Omega Portsmouth Circuit Races on May 25 (more…)

Comments Off on Crit Result: Omega Portsmouth Circuit Races 3 Continue Reading →

Youth Result: West Midlands Youth Series 3

George Bromley and Jorgie Gillett two of the winners at round 3 of the West Midlands Youth Series at Stourport-On-Severn on May 25 (more…)

Comments Off on Youth Result: West Midlands Youth Series 3 Continue Reading →

RR Result: Radnorshire Mid-Season Road Race

Charlie Genner winner of the category 2/3/4 Radnorshire Mid-Season Road Race in Wales on May 25 (more…)

Comments Off on RR Result: Radnorshire Mid-Season Road Race Continue Reading →

TT Result: Yorkshire 10m TT Championships

Adam Duggleby and Imogen Wolff winners at the Yorkshire 10m TT Championships on May 25 (Tadcaster) (more…)

Comments Off on TT Result: Yorkshire 10m TT Championships Continue Reading →
Ribble_UltraSL_R_Mustang_7 FEATURE

News: Ribble Rebellion Race USA’s Armed Forces Cycling Classic

RIBBLE REBELLION Rides at USA’s Armed Forces Cycling Classic – Ribble Cycles have created a special bike for the Ribble Rebellion team racing at the AFCC in USA this weekend and the bike will be auctioned for charity and as a fitting tribute to 80th Anniversary to D-Day. (more…)

Comments Off on News: Ribble Rebellion Race USA’s Armed Forces Cycling Classic Continue Reading →

Crit Result: Spatzwear Friday Night Crit Series #2

Joe Barker, Jayati Hine & Tom Cullen winners at week 2 of Yomp Bonk Crews Spatzwear Friday Night Crit Series on May 24 (more…)

Comments Off on Crit Result: Spatzwear Friday Night Crit Series #2 Continue Reading →

TT Result: Lancashire Road Club 10m TT

James Holloway of Ribble Cycles fastest in the Lancashire Road Club 10 mile time trial on May 25 nr Lancaster; Deborah Moss of Springfield Financial RT fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Lancashire Road Club 10m TT Continue Reading →

TT Result: Hounslow & District Whs 100m TT

Jake Sargent (3.25.46) fastest in the Hounslow & District Whs 100 mile time trial on May 26; Chris Murray fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Hounslow & District Whs 100m TT Continue Reading →

TT Result: Fife Century RC 50m TT

A new Scottish record for John Archibald in Fife Century RC’s 50 mile time trial on May 26, Alexandra Hayden fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Fife Century RC 50m TT Continue Reading →

TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT

David Halliday fastest in the Newmarket Cycling & Triathlon Club 10 mile time trial on May 26; Laura Davies fastest woman in 4th (more…)

Comments Off on TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT Continue Reading →

TT Result: Bynea CC 25m TT

Christopher Gibbard fastest in the Bynea CC 25 mile time trial on May 26 in Wales, Bethan Ouseley first woman (more…)

Comments Off on TT Result: Bynea CC 25m TT Continue Reading →

TT Result: Allen Valley Velo 24.8m TT

Rob Carter fastest in the Allen Valley Velo24.8 mile time trial on May 26 in the North Pennines; Rachel Galler of Saint Piran fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Allen Valley Velo 24.8m TT Continue Reading →

TT Result: East Bradford CC 15m TT

Jack Levick fastest in the East Bradford CC 15 mile time trial on May 26 (Yorkshire); Samantha Bissell fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: East Bradford CC 15m TT Continue Reading →

TT Result: FTP Race Team 10m TT

Matthew Cox fastest in the FTP Race Team 10 mile time trial on May 26 nr Gloucester, Josie Harcourt fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: FTP Race Team 10m TT Continue Reading →

TT Result: Stowmarket & District CC 10m TT

David Ackerley fastest in the Stowmarket & District CC 10 mile time trial on May 27; Judy Brown fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Stowmarket & District CC 10m TT Continue Reading →

RR Result: Straiton Struggle Road Races

Erin Boothman and Alexander Ball winners of the Straiton Struggle Road Races on May 25 in Scotland (Ayrshire) (more…)

Comments Off on RR Result: Straiton Struggle Road Races Continue Reading →

Crit Result: Melton Olympic CC Summer Crit

Daniele Smart, Gavin Howell, Matthew Smith, Charlotte Wilson and Cerys Greaves winners at the Melton Olympic CC Summer Crit on May 26 in Leicester (more…)

Comments Off on Crit Result: Melton Olympic CC Summer Crit Continue Reading →

BMCR Result: Wibtoft ‘Griterium’ Gravel Series 1

B grade rider Jamie Murray winner of BMCR’s  Wibtoft ‘Griterium’ Gravel Series race; legend cross rider Tracey Fletcher was first woman (more…)

Comments Off on BMCR Result: Wibtoft ‘Griterium’ Gravel Series 1 Continue Reading →

BMCR RESULT: White Peak Road Race

Results from the BMCR White Peak Road Race on May 26 in Derbyshire  (more…)

Comments Off on BMCR RESULT: White Peak Road Race Continue Reading →

RR Result: Witham Wheelers Road Races

Jack Hartley wins the GA Bennett Road Race  and Ethan Squires wins the GT Ellingworth Road Race at the Witham Wheelers Road Races near Grantham on Monday (more…)

Comments Off on RR Result: Witham Wheelers Road Races Continue Reading →
_360 60sq

RR Result: 360 Cycling Under 23 Two day – Day 2

Jamie Whitcher wins the stage 3 time trial and with that victory, the overall in this Under 23 National Under Series event whilst James Hartley of Cycling Sheffield has won stage 2  (more…)

Comments Off on RR Result: 360 Cycling Under 23 Two day – Day 2 Continue Reading →
_360 60sq

RR Result: Junior National Road Series: 360 Cycling Stage Race Day 2

Dylan Sage wins the overall after stage 3 of the Junior National Road Series in Cumbria on Sunday. Finlay Tarling wins the time trial (stage 3) and Luca Bednarek wins a big bunch sprint to take the victory on stage  2 (more…)

Comments Off on RR Result: Junior National Road Series: 360 Cycling Stage Race Day 2 Continue Reading →

RR Result: SSSCCRRL Round 2

Aidan Wade winner of round 2 of the South Staffs and Shropshire Cycling Clubs Road Race League on May 23 (more…)

Comments Off on RR Result: SSSCCRRL Round 2 Continue Reading →

RR Result: Totnes Vire Two Day

Gabriel Dellar and Nick Makin stage winners on day 2 of Mid Devon CC’s Totnes Vire which was won overall by Gabriel Dellar (more…)

Comments Off on RR Result: Totnes Vire Two Day Continue Reading →

The Steve Jones Memorial RR

Hue Owen, Bevon Humphreys, Dave Parry, Alan Broadbent, Paul Thursfield, Mike Twelves & Ian Moore  winners at the TLI Cycling event, Steve Jones Memorial RR (more…)

Comments Off on The Steve Jones Memorial RR Continue Reading →

TT Result: BEC CC 10m TT

Paul Burton fastest in the BEC CC 10 mile time trial on May 25; Rachel Dumbrell fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: BEC CC 10m TT Continue Reading →

TT Result: Melton Olympic CC 25m TT

Thomas Lee (48.28) fastest in the Melton Olympic CC 25 mile time trial on May 25 at Newark, Denise Burrows fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Melton Olympic CC 25m TT Continue Reading →

TT Result: CTT Classic Series 5

Ben Goodwin and Keri Parton two of the winners in the 28 mile round 5 of the CTT Classic Series on Cornwall on Sunday  (more…)

Comments Off on TT Result: CTT Classic Series 5 Continue Reading →

TT Result: Blaydon CC 12m Time Trial

Lewis Wake fastest in the Blaydon CC 12m Time Trial on Friday in the North East; Joanne Rea fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Blaydon CC 12m Time Trial Continue Reading →

Junior National Road Series: 360 Cycling Stage Race Day 1

Dainty Harrison winner of the first stage in the 360 Cycling Two Day for Juniors in Cumbria on Saturday and goes into stage 2 as race leader (more…)

Comments Off on Junior National Road Series: 360 Cycling Stage Race Day 1 Continue Reading →

Results: Day 1 Totnes Vire

Charlie Meredith and Gabriel Dellar winners of the first two stages of the Totnes Vire Two day in Devon, a Time Trial and Road Race (more…)

Comments Off on Results: Day 1 Totnes Vire Continue Reading →

RR Result: 360 Cycling Under 23 Two Day – DAY 1

After an ultra aggressive race with only 32 riders, Stage 1 of the Under 23 National Series stage race in Cumbria was won by Sam Nisbet from Max Krasinski and David Hird in a three up sprint. (more…)

Comments Off on RR Result: 360 Cycling Under 23 Two Day – DAY 1 Continue Reading →

TT Result: Legato Racing Team 10m TT

David Mead fastest in the Legato Racing Team 10 mile time trial on May 21st at Tamworth; Diana Egerton-Warburton fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Legato Racing Team 10m TT Continue Reading →

Pre-Race Rider Quotes: Ford RideLondon Classique

2024 Ford RideLondon Classique – stage 1 is 152km from Saffron Walden to Colchester – here are some pre-race rider quotes with Lizzie Deignan, Lotte Kopecky, Charlotte Kool, Lorena Wiebes (more…)

Comments Off on Pre-Race Rider Quotes: Ford RideLondon Classique Continue Reading →
Joshua Ludman tongue out feature

Team News: Saint Piran – What a Week!

The Cornish Saint Piran team look back at a momentous week with UCI race victories in Greece (Dylan Hicks) and Japan (Joshua Ludman) ; a step change in the life of Saint Piran Pro Cycling (more…)

Comments Off on Team News: Saint Piran – What a Week! Continue Reading →

Youth Result: North West Youth League 4

Cameron Hounsell and Lily-Ann Scott two of the winners at round 4 of the North West Youth League in Greater Manchester on May 19 (more…)

Comments Off on Youth Result: North West Youth League 4 Continue Reading →

Crit Result: RCR Goodwood #3

Matt Todd, Sarah Storey, Thomas Rees & Matthew Webber winners at round 3 of the RCR Goodwood Series on May 21 (more…)

Comments Off on Crit Result: RCR Goodwood #3 Continue Reading →

Crit Result: CDPP Sport Crit Series 5

Matthew Webster and Luke Rothery winners at round 5 of the CDPP Sport Crit Series on May 16 in Lancs (more…)

Comments Off on Crit Result: CDPP Sport Crit Series 5 Continue Reading →

Crit Result: RBL Race Series 4

Robert Grantham and Craig Robinson winners at week 4 of the RBL Race Series (MK Bowl) on May 22 (more…)

Comments Off on Crit Result: RBL Race Series 4 Continue Reading →

Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #7

Ross Courtnell, Andrew Buckwell and Joshua Jones winners at round 7 of the Full Gas Summer Circuit Series at London’s Velopark on May 22 (more…)

Comments Off on Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #7 Continue Reading →

Youth Result: Isle of Man Youth League

Conditions were almost tropical for the Isle of Man RL360 Youth League on Tuesday where 232 riders raced their bicycles in Douglas (more…)

Comments Off on Youth Result: Isle of Man Youth League Continue Reading →

Youth Result: Lawford Youth Series 3

Joseph Egan and Jessica Askey two of the winners at round 3 of the Lawford Youth Series at Curborough (Lichfield) on May 18 (more…)

Comments Off on Youth Result: Lawford Youth Series 3 Continue Reading →

Crit Result: Some Enchanted Evenings with CCA #5

Paul Livesey and Jack Rees winners at round 5 of the Some Enchanted Evenings with CCA on May 16 (Carlisle) (more…)

Comments Off on Crit Result: Some Enchanted Evenings with CCA #5 Continue Reading →

Crit Result: HH Crit Series Round 3 | YBC

Josh Housley and Amy Kolbert winners at round 3 of YBC’s Harvey Hadden Crit Series on May 15 (Nottingham) (more…)

Comments Off on Crit Result: HH Crit Series Round 3 | YBC Continue Reading →

Crit Result: RCR Goodwood #2

Patrick Crump, Isaac Wright, Matt Todd & Katie-Anne Calton winners at event 2 in the RCR Goodwood Series on May 14 (more…)

Comments Off on Crit Result: RCR Goodwood #2 Continue Reading →

Crit Result: Mountbatten Summer Circuit Series #3

Matt Fawcett and Matthew Downie two of the winners at round 3 of the Mountbatten Summer Circuit Series on May 22 (Portsmouth) (more…)

Comments Off on Crit Result: Mountbatten Summer Circuit Series #3 Continue Reading →
startlist 60sq

STARTLIST: Witham Wheelers Road Races

Startlists for Witham Wheeler’s road races, the National B GA Bennett RR and the Regional B GT Ellingworth on May 27 at Grantham (Lincolnshire) (more…)

Comments Off on STARTLIST: Witham Wheelers Road Races Continue Reading →

TT Result: Reading CC 50m TT

Hadyn James fastest in the Reading CC 50 mile time trial on May 18; Naomi De Pennington fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Reading CC 50m TT Continue Reading →

TT Result: North Hampshire RC 10m TT

Peter Allan fastest in the North Hampshire RC 10 mile time trial on May 18 nr Farnham, Danielle Forshaw fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: North Hampshire RC 10m TT Continue Reading →

Crit Result: Tameside Circuit Race Series 6

Joe Coukham one of many winners at round 6 of the Tameside Circuit Race series in Greater Manchester on May 21 (more…)

Comments Off on Crit Result: Tameside Circuit Race Series 6 Continue Reading →

TLI Cycling Result: Cheshire series Week 3

With the rain coming down but a clear circuit the organisers decided to run last night’s race as a handicap where Chris Quin rode away from the group to finish 2 minutes clear (more…)

Comments Off on TLI Cycling Result: Cheshire series Week 3 Continue Reading →

TT Result: Bourne Wheelers 10m TT

Dominic Righini-Brand fastest in the Bourne Wheelers 10 mile time trial on May 19 nr Grantham, Evgeniya Righini-Brand fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Bourne Wheelers 10m TT Continue Reading →

Team News: Tour of Britain for Alba Development RT

Tour of Britain invitation a sign of success for top Scots cycling team Alba Development Road Team (more…)

Comments Off on Team News: Tour of Britain for Alba Development RT Continue Reading →
startlist 60sq

Startlist: Totnes Vire 2024

The 2024 promotion is the 50th edition of this stage race promoted by the Mid Devon CC.  The race’s origins go back to 1973 when the Mid-Devon Road Club first promoted a two-day event to mark the twinning of Totnes and Vire in Normandy. (more…)

Comments Off on Startlist: Totnes Vire 2024 Continue Reading →

TT Result: Southern Counties CU 10m TT

Ben Elliott fastest in the Southern Counties CU 10 mile time trial on May 18 nr Dorking, Hayley Rigby fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Southern Counties CU 10m TT Continue Reading →

Crit Result: Lotus Cars Cycle race League 3

Oliver Wood and Jason Kierman winners at round 3 of the Lotus Cars Cycle race League on May 21 (more…)

Comments Off on Crit Result: Lotus Cars Cycle race League 3 Continue Reading →

Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 6

Jonathan Wilson and John Bardsley winners at round 6 of the SACA Salt Ayre Papervelo Tuesday Series on May 21 (more…)

Comments Off on Crit Result: SACA Salt Ayre Tuesday Series 6 Continue Reading →

Youth Result: North East Youth League Round 3

Thomas Brennan and Isabel Swanston two of the winners at round 3 of the North East Youth League on May 19 at Hetton Lyons Country Park (more…)

Comments Off on Youth Result: North East Youth League Round 3 Continue Reading →

Crit Result: West Thames League Rnd 6

Stephen Cameron, Blake Roberts and Paul Crook winners at round 6 of the West Thames League at Hillingdon on May 21 (more…)

Comments Off on Crit Result: West Thames League Rnd 6 Continue Reading →
startlist 60sq

Starters: NW Junior/U23 360cycling Two Day

Starters in the 360cycling Northwest Junior and U23 national series stage race 24th and 25th May near Carlisle – two day, three stages (more…)

Comments Off on Starters: NW Junior/U23 360cycling Two Day Continue Reading →

WOMEN’S TOUR OF BRITAIN: Full line up of UCI teams

A further nine of the world’s top teams have today been confirmed for the inaugural Tour of Britain Women which will take place from Thursday 6 June to Sunday 9 June 2024. (more…)

Comments Off on WOMEN’S TOUR OF BRITAIN: Full line up of UCI teams Continue Reading →
Prologue Feature

Feature: The Prologue Racing Team Mid Term Review!

Planes, Trains, Ferries, and Automobiles – A Tale of a Spring Campaign Racing Across Europe for the Prologue Racing Team with their riders racing to get results and the team dealing with many a challenge (more…)

Comments Off on Feature: The Prologue Racing Team Mid Term Review! Continue Reading →

Crit Result: King&Queen of the Bowl Series 4

Jake Hales, Beth Watson and Luke Harris winners at week 4 of the King & Queen of the Milton Keynes Bowl series on May 16 (more…)

Comments Off on Crit Result: King&Queen of the Bowl Series 4 Continue Reading →

RR Result: BUCS Road Race Championships

Edward Morgan and Miriam Jessett winners at the BUCS Road Race Championships in Yorkshire on May 19 (more…)

Comments Off on RR Result: BUCS Road Race Championships Continue Reading →
TLI FEATURE

FEATURE: TLI Cycling Cheshire Series

During the month of May, if you live in the Northwest of England or North Wales, hold a TLI licence and like to race on the open road, you will likely find yourself in Holt on the Wales/England border riding the long established ‘Cheshire Series’. (more…)

Comments Off on FEATURE: TLI Cycling Cheshire Series Continue Reading →

BMCR Result: London Dynamo Spring Classic

Chris Beales and Jonathan Smith winners at the BMCR.org.uk event by London Dynamo Spring Classic on May 19 (more…)

Comments Off on BMCR Result: London Dynamo Spring Classic Continue Reading →

Crit Result: Deeside Thistle Midweek Crit

Neil Scott winner of the Deeside Thistle Midweek Crit on May 16 in Scotland (more…)

Comments Off on Crit Result: Deeside Thistle Midweek Crit Continue Reading →

TT Result: VTTA N-Midland 10m TT

Andy Critchlow fastest in the VTTA N/Midlands 10 mile time trial on May 18 near Doncaster; Deborah Moss of Springfield Financial Racing Team fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: VTTA N-Midland 10m TT Continue Reading →

TT Result: Poole Wheelers 25m TT

Samuel Wadsley fastest in the Poole Wheelers 25 mile time trial on May 19; Lauren Falconer fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Poole Wheelers 25m TT Continue Reading →

TT Result: St Piran / Northover Vets Team 25m TT

George Kimber of Embark Spirit BSS fastest in the St Piran / Northover Vets Team 25 mile time trial on May 19; Chris Murray fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: St Piran / Northover Vets Team 25m TT Continue Reading →

TT Result: Virtual Cycling Club 10m TT

Christopher Gibbard fastest in the Virtual CC 10 mile time trial on May 19 nr Abergavenny (Wales); Bethan Ouseley fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Virtual Cycling Club 10m TT Continue Reading →

TT Result: Addiscombe CC 25m TT

Stuart Hourigan fastest in the Addiscombe CC 25 mile time trial on May 19; Leena Lindvall fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Addiscombe CC 25m TT Continue Reading →

TT Result: Tyneside Vagabonds Mountain TT

Lewis Wake fastest in the Tyneside Vagabonds Mountain time trial on May 19 in Northumberland; Madeleine Bell fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Tyneside Vagabonds Mountain TT Continue Reading →

TT Result: WCTTA & SCCA 30m TT

Thomas Garbett fastest in the WCTTA & SCCA 30 mile time trial on May 19 nr Shrewsbury; Hayley Wells fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: WCTTA & SCCA 30m TT Continue Reading →

TT Result: Ravensthorpe CC 10m TT

Oliver Rees fastest in the Ravensthorpe CC 10 mile time trial nr Leeds on May 19; Beth Grogan fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Ravensthorpe CC 10m TT Continue Reading →

Crit Result: Full Gas Spring Cup Series 5

Bryce Matthewson, Andrew Hastings and Neil Pearson winners at round 5 of the Full Gas Spring Cup Series at Hillingdon on May 19 (more…)

Comments Off on Crit Result: Full Gas Spring Cup Series 5 Continue Reading →

TT Result: Fenland Clarion 25m TT

Jack Patmore fastest in the Fenland Clarion 25 mile time trial nr Peterborough on May 19; Lindsay Clarke fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Fenland Clarion 25m TT Continue Reading →

RR Result: Hugh Dornan Memorial RR

Alex Luhrs winner of the National B Hugh Dornan Memorial road race in Scotland on Sunday, May 19 (more…)

Comments Off on RR Result: Hugh Dornan Memorial RR Continue Reading →

Crit Result: Cliff Pratt Deca Community Crits 2

Matthew Lock and Rod Towart winners at round 2 of the Cliff Pratt Deca Community Crits in Hull on May 16 (more…)

Comments Off on Crit Result: Cliff Pratt Deca Community Crits 2 Continue Reading →

TT Result: ECCA Championship 50m TT

Liam Maybank fastest in the ECCA 50m time trial championship on May 18 nr Cambridge; Deborah Beare fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: ECCA Championship 50m TT Continue Reading →

TT Result: Manchester & District TTA 10m TT

David James Williams fastest in the Manchester & District TTA 10 mile time trial on May 18 nr Knutsford; Alice Taylor fastest woman in 10th (more…)

Comments Off on TT Result: Manchester & District TTA 10m TT Continue Reading →

TT Result: Loose Cannon’s Conditioning 10m TT

Mark Richards fastest in the Loose Cannon’s Conditioning 10 mile time trial on May 18; Isabella Johnson fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Loose Cannon’s Conditioning 10m TT Continue Reading →

TT Result: West Pennine RC 10m TT

Simon Wilson’s 33mph effort fastest in the West Pennine RC 10 mile time trial on May 18; Joanna Patterson fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: West Pennine RC 10m TT Continue Reading →

TT Result: Medway Velo Club 10m TT

Nicholas Fennell fastest in the Medway Velo Club 10m time trial on May 19 nr Ashford (Kent), Maria Sparks fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Medway Velo Club 10m TT Continue Reading →

TT Result: Shaftesbury CC 25m TT

James Jenkins fastest in the Shaftesbury CC 25 mile time trial on May 19 (Inc Essex Time Trial Championship); Louise Robinson fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Shaftesbury CC 25m TT Continue Reading →

TT Result: Darlington CC 10m TT

Euan Adam fastest in the Darlington CC 10 mile time trial on May 19; Helen Chalton fastest woman (more…)

Comments Off on TT Result: Darlington CC 10m TT Continue Reading →

RR Result: Banbury Star Road Races

National Road Series leader, Lucy Harris and Bernard Galea winners at the Banbury Star Road Races on Sunday, May 18 (more…)

Comments Off on RR Result: Banbury Star Road Races Continue Reading →
Cold Dark North Logo

RR Result: Proper Northern RR (Aughton)

Corrin Leeming and Olivia French were the race winners at Aughton on a sunny Saturday in Lancashire whilst Tammy Miller and Damien Clayton were the series winners (more…)

Comments Off on RR Result: Proper Northern RR (Aughton) Continue Reading →

TT Result: Southdown Velo 10m TT

Simon McNamara fastest in the Southdown Velo 10 mile time trial in May 18 at Chichester (more…)

Comments Off on TT Result: Southdown Velo 10m TT Continue Reading →

Result: DAP CC & VC Baracchi Road Races

Oliver Wood and James Ambrose-Parish winners at the DAP CC (74 miles) & VC Baracchi (48 miles) Road Races on May 19 on the Ringsfield Circuit nr Beccles, Suffolk (more…)

Comments Off on Result: DAP CC & VC Baracchi Road Races Continue Reading →

Crit Result: Haus RT – Darley Moor #5

John Archibald, Degaga Jeno, Lucy Buckley & Evan Schofield winners at rd 5 of the Haus RT – Darley Moor series on May 18 (more…)

Comments Off on Crit Result: Haus RT – Darley Moor #5 Continue Reading →

NEWS: Pedal Club Lunch (May)

There were two events worthy of note at the club’s May meeting – an excellent talk by our guest speaker Phil O’Connor, and the signing of the Golden Book by Maurice Burton. (more…)

Comments Off on NEWS: Pedal Club Lunch (May) Continue Reading →

BMCR Report/Result: Dunton Masters Series 2

Matt Holmes of the Artic Aircon RT winner of the second race in Ford Cycling Club’s Dunton Masters Series (Under the rules of BMCR.org.uk) (more…)

Comments Off on BMCR Report/Result: Dunton Masters Series 2 Continue Reading →

RR Result: Surrey League Bletchingley 2/3/4

Casper Brazier winner of the category 2/3/4 Surrey League/Paceline RT road race at Bletchingley on May 19 (more…)

Comments Off on RR Result: Surrey League Bletchingley 2/3/4 Continue Reading →