Patrick Clark winner of the Glossop Kinder Velo Hill Climb on Snake Pass on October 1st; Joanna Blackburn fastest women
HC Result: Glossop Kinder Velo Hill Climb
1 Patrick Clark Team Lifting Gear Products 12:12.2 Male Senior
2 Leon Wright Race Hub 12:23.9 Male Vet
3 Alex Raynard Velo Bavarian 12:29.2 Male Espoir
4 Kieran Wynne-Cattanach Team Lifting Gear Products 12:31.9 Male Senior
5 Matthew Warhurst Glossop Kinder Velo Cycling Club 12:33.7 Male Espoir
6 Patrick Casey Team Lifting Gear Products 12:54.0 Male Junior
7 Dan Taylor Leicester Forest CC 13:02.3 Male Espoir
8 James Foggensteiner University Of Manchester CC 13:14.1 Male Senior
9 Alastair Ribbands Congleton CC – MyWindsock 13:34.9 Male Senior
10 Ross Howcroft-Jones Rapha Cycling Club 13:44.2 Male Senior
11 Harley Widdowson Clancy Briggs Cycling Academy 13:47.3 Male Juvenile
12 Emil Howell Matlock CC 13:57.7 Male Junior
13 Tom Fitton Buxton CC/Sett Valley Cycles 14:06.0 Male Senior
14 Bhima Bowden Macclesfield Wheelers 14:08.3 Male Senior
15 Joanna Blackburn High North Performance 14:13.8 Female Senior
16 Thijs Geurts Macclesfield Wheelers 14:14.6 Male Vet
17 Ben Huddart Lancashire RC 14:53.3 Male Senior
18 Paul Shardlow Rapha Cycling Club 14:57.1 Male Senior
19 Jacob Leigh trainSharp Development Team 15:13.8 Male Espoir
20 Jimmy Froggatt SKCC 15:27.8 Male Vet
21 Jack Johnson Cheshire Maverick Cycle Club 15:28.1 Male Senior
22 Patrick Wood Macclesfield Wheelers 15:36.2 Male Espoir
23 Guy Butterworth Rapha Cycling Club 15:41.5 Male Senior
24 Finley Hudson Matlock CC 15:44.4 Male Juvenile
25 Sarah Storey Storey Racing 16:13.1 Female Vet
26 Ryan Welsh Glossop Kinder Velo Cycling Club 16:18.1 Male Senior
27 Michael Summers Glossop Kinder Velo Cycling Club 16:30.2 Male Vet
28 Paul Armstrong Team Lifting Gear Products 16:35.0 Male Senior
29 Mark Nulty Glossop Kinder Velo Cycling Club 16:49.2 Male Senior
30 David Shirley Glossop Kinder Velo Cycling Club 17:03.3 Male Vet
31 Jacob Bradbury Manchester Wheelers 17:03.5 Male Juvenile
32 Jayati Hine Team Lifting Gear Products 17:27.6 Female Senior
33 Michael Stanley North Wirral Velo 17:30.0 Male Vet
34 Robert McGregor Paramount CRT 17:34.9 Male Senior
35 Maia Howell Matlock CC 17:42.1 Female Juvenile
36 Alice Larkin Glossop Kinder Velo Cycling Club 17:43.2 Female Vet
37 Morgan Newberry Storey Racing 17:52.6 Female C5
38 Sarah Harrison Sheffield Triathlon Club 18:09.4 Female Vet
39 Daniel Goodwin Glossop Kinder Velo Cycling Club 18:21.1 Male Senior
40 Kate Robinson Inflite 18:24.6 Female Senior
41 Erin Avill Storey Racing 18:26.2 Female Espoir
42 Andrew Dovernor Wakefield Triathlon Club 18:37.3 Male Vet
43 Joanna Cebrat 360cycling 18:51.1 Female Vet
44 Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling 18:58.3 Female Espoir
45 Christian Fox Team Lifting Gear Products 19:11.9 Male Vet
46 Nathaniel Hicks Glossop Kinder Velo Cycling Club 19:12.2 Male Senior
47 Peter Rowe Glossop Kinder Velo Cycling Club 19:30.4 Male Senior
48 Sebastian Kinsey Sportcity Velo 19:53.5 Male Junior
49 Ruth Gamwell Macclesfield Wheelers 20:12.7 Female Vet
50 Sally Cunliffe Ruthin Cycling Club / Clwb Seiclo Rhuthun 20:21.2 Female Vet
51 Dave Carrick Holmfirth C C 20:45.8 Male Vet
52 Yasmine Cooper Macclesfield Wheelers 20:46.3 Female Senior
53 Snowdon Brierley Macclesfield Wheelers 21:17.5 Male Vet
54 Sarah Johnson Glossop Kinder Velo Cycling Club 21:27.1 Female Vet
55 Lydia Turan JRC Interflon Race Team 21:52.5 Female Juvenile
56 Matthew Vennard Glossop Kinder Velo Cycling Club 21:54.1 Male Vet
57 Kevin Connaghan Glossop Kinder Velo Cycling Club 23:01.3 Male Vet
58 Anwen Brierley Sportcity Velo 23:22.0 Female Juvenile
59 Tracy Gregory Buxton CC/Sett Valley Cycles 24:04.8 Female Vet
60 Lillian Taylor Glossop Kinder Velo Cycling Club 25:43.8 Female Vet
61 Katie Toft Storey Racing 26:19.0 Female C1
62 Lynne Taylor Glossop Kinder Velo Cycling Club 26:51.8 Female Vet
63 James McAllister Glossop Kinder Velo Cycling Club 27:57.9 Male Vet
64 Lynn Hamel LVC Racing 53:11.7 Female Senior
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch