Liam Beaty fastest in the Velo Club Cumbria 10 mile time trial on June 3rd; Maddie Leech fastest woman
TT Result: Velo Club Cumbria 10m TT
1 Liam Beaty Scottish Borders Race Team 00:19:41 Male Senior TT Bike
2 Richard Bideau Pendle Forest CC 00:19:50 Male Vet TT Bike
3 Craig Horseman Giant-Kendal-Sidas 00:20:21 Male Vet TT Bike
4 David Thompson Rock to Roll CC 00:20:26 Male Vet TT Bike
5 Jason Bateman VTTA North Lancs and Lakes Group 00:20:46 Male Vet TT Bike
6 Luke Johnston Velo Club Cumbria 00:20:50 Male Senior TT Bike
7 Richard Nesfield Giant-Kendal-Sida 00:20:52 Male Senior TT Bike
8 Allistair Moffat Velo Club Cumbria 00:21:00 Male Vet TT Bike
9 Ste Bolton Harry Middleton CC 00:21:15 Male Senior TT Bike
9 Maddie Leech Huddersfield Star Whs 00:21:15 Female Espoir TT Bike
11 Gray Walker VTTA (North) 00:21:17 Male Vet TT Bike
12 Paul Braithwaite Pendle Forest CC 00:21:24 Male Vet TT Bike
13 Dan Kendall Rock to Roll CC 00:21:31 Male Senior TT Bike
14 Leahn Theedam Parry Scottish Borders Race Team 00:21:32 Male Vet TT Bike
15 Matt Hill Velo Club Godalming & Haslemere 00:21:33 Male Vet TT Bike
16 Darren Harvey Pendle Forest CC 00:21:50 Male Vet TT Bike
17 Brian Payton Velo Club Cumbria 00:21:55 Male Vet TT Bike
18 Russell McLean Beacon Wheelers 00:21:57 Male Vet TT Bike
19 Russ Richardson Zurbaran Racing 00:22:00 Male Vet TT Bike
20 Stephen Makin Falkirk B C 00:22:06 Male Vet TT Bike
21 Alistair Woodman Swift Racing 00:22:08 Male Vet TT Bike
22 Simon Horsley Legato Racing Team (LRT) 00:22:14 Male Vet TT Bike
23 Charlie Jackson Velo Club Cumbria 00:22:26 Male Senior TT Bike
24 Richard Shield Velo Club Cumbria 00:22:33 Male Senior TT Bike
25 Robin Gillespie Beacon Wheelers 00:22:36 Male Vet TT Bike
26 Mark Charnock-Bateman North Lancashire Road Club 00:23:28 Male Vet TT Bike
27 Kieran Hoban Velo Club Cumbria 00:23:36 Male Senior TT Bike
27 David Tobin Manchester Wheelers 00:23:36 Male Vet TT Bike
29 Dougi Hall Border City Whs CC 00:23:47 Male Vet TT Bike
30 Gordon Dunbar Dumfries CC 00:23:49 Male Vet TT Bike
31 Eddie Glover Dumfries CC 00:23:58 Male Vet TT Bike
32 Kenneth Brown Velo Club Cumbria 00:24:03 Male Vet TT Bike
33 Blain Ewing Beacon Wheelers 00:24:04 Male Junior TT Bike
34 Julian Cook Velo Club Cumbria 00:24:10 Male Vet TT Bike
35 David J Gibson Border City Whs CC 00:24:15 Male Vet TT Bike
36 Brian Nicol Velo Club Vitesse 00:24:23 Male Vet TT Bike
37 Mick Braithwaite Springfield Financial Racing Team 00:24:47 Male Vet TT Bike
38 Mike Westmorland Border City Whs CC 00:24:52 Male Vet TT Bike
39 Peter Harridge Tyneside Vagabonds CC 00:25:12 Male Vet TT Bike
40 Harry Bradshaw Islington Cycling Club 00:25:19 Male Senior Road Bike
40 Alex McPhee Dooleys RT 00:25:19 Male Vet TT Bike
42 Karen Taylor Springfield Financial Racing Team 00:25:30 Female Vet TT Bike
42 Terry Parvin Ferryhill Whs 00:25:30 Male Vet TT Bike
44 Richard Durham Settle Wheelers 00:25:31 Male Vet TT Bike
45 Simon Hayes Velo Club Cumbria 00:25:38 Male Vet TT Bike
46 Clifford Degraff Velo Club Cumbria 00:25:39 Male Vet TT Bike
47 Sue Cheetham North Lancashire Road Club 00:25:42 Female Vet TT Bike
48 Richard Belk Kent Valley RC 00:26:14 Male Vet TT Bike
49 Bill Maxwell Border City Whs CC 00:26:15 Male Vet TT Bike
50 Emma Glen Springfield Financial Racing Team 00:26:16 Female Vet TT Bike
51 William Armstrong Velo Club Cumbria 00:26:17 Male Vet TT Bike
52 Mark Brownless Darlington Cycling Club 00:26:20 Male Vet TT Bike
53 Stephen Glenwright VTTA (Merseyside) 00:26:36 Male Vet TT Bike
54 Steve Donaldson Fullarton Wheelers 00:27:23 Male Vet TT Bike
55 Kieran Brownless Darlington Cycling Club 00:27:36 Male Espoir TT Bike
56 Peter MacKlam Yorkshire Road Club 00:28:10 Male Vet TT Bike
57 Brian Moore The Tricycle Association – North Western Region 00:32:37 Male Vet Tricycle
58 Jennifer Nicol Velo Club Vitesse 00:33:53 Female Vet TT Bike
59 Derek Black Wigan Whs CC 00:34:52 Male Vet TT Bike
… Continued after the advert …
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
… Continued after the advert …
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)